2022.08.17.
MINTATÁR
Szerző: Zsuzsics Renáta, lakberendező (LOSZ)
A csíkos örök – akár saját magunk, akár lakótereink felöltöztetéséről van szó.

Egyszerűségében sokoldalú minta, mely sosem megy ki a divatból, és – túlzás nélkül mondható – bármely stílushoz kaméleon módjára képes alkalmazkodni.
Megkérdőjelezhetetlen ornamentuma a klasszikus hangvételű terek fegyelmezett eleganciájának, például káprázatos kelmébe szőve, az ábrándos-romantikus lányszobáknak leheletfinom bájt kölcsönző pasztellszínű tapétákra festve, de felfedezhetjük a rusztikus stílus nyers, naturális, zsákvászonra emlékeztető textíliáin, s pimaszul becsapja érzékeinket, ha a szemfényvesztő op-art bűvészkedik vele.

A halvány vagy rokon árnyalatokban rétegezett (ton sur ton) csíkok szolid mozgalmasságukkal keltik fel figyelmünket, elűzve a monokróm felületek olykor fenyegetőnek tetsző unalmát. Telt, sőt harsány színekben, hátterükkel vagy egymással erős kontrasztot alkotva viszont kíméletlenül „odacsapnak” – vibrálnak, vizuális vihart kavarnak.

Bizonyos színpárok szinte állandósultak, a hozzájuk társított képzetektől nehéz elszakadni: a fekete-fehér a párizsi glamour szinonímája, míg a sötétkék-fehér a közkedvelt matróz-trendé. (Mindkét duó fűszerezhető egy kis pirossal – a végeredmény sikkesebb és még inkább tengerészhez méltó lesz!)

A párhuzamos vonalak vastagsága, ismétlődésük szabályos vagy szabálytalan ritmusa ugyancsak meghatározza a látványt és befolyásolja a tér hangulatát. A hajszálcsíkok diszkrétek és lágyak, a vastagabb sávoknak mintha súlyuk lenne.
Természetesen a csíkozás iránya sem közömbös. Mindenki tudja, nem szorul magyarázatral: a csíkok vízszintesen futva optikailag szélesítik, függőlegesen haladva pedig nyújtják a teret.

Csíkot csíkkal? Lehet! Némi mértéktartással az itt-ott következetesen visszaköszönő, akár eltérő megjelenésű vonalak izgalmas, dinamikus összképet garantálnak – nem árt persze óvatosan bánni velük, és fokozatosan adagolni őket, főleg akkor, ha nem vagyunk biztos kezű enteriőrtervezők. A csíkok stílus- és színvilága álljon harmóniában – úgy egymással, mint a helyiség többi részével, berendezési tárgyával!

A bátrabbak más mintákat is keverhetnek a csíkokkal: érdemes szakavatott segítséget kérni, de legalábbis rengeteg inspirációs képet tanulmányozni ahhoz, hogy ne nyúljunk mellé! Pöttyökkel é körökkel, egyéb geometrikus alakzatokkal, levél- és virágmotívummal kiválóan működnek!
Ökölszabályként tartsuk észben: a siker kulcsa leginkább a léptékben rejlik (a már említetteken túl).S hogy hol engedjünk szabad teret fantáziánknak, ha ezzel a díszítőelemmel kívánjuk otthonunkat kellemesebbé varázsolni?
A lehetőségek tárháza meglehetősen gazdag, jó ötlet lehet kipróbálni:
● lakástextílián (mivel könnyen cserélhető, ha mégis visszakoznánk – kezdjük a jolly jokert jelentő díszpárnahuzatokkal!)
● dekortárgyakon (kísérletezzünk az apróbbakkal: míves cukortartóval, bögrével, tányérokkal, konyhai tárolókkal, irattartó mappákkal)
● fókuszpontnak szánt mobílián (egy kisebb, megfizethető dizájnportéka akkor sem marad parlagon, ha végül nem válik be, előbb-utóbb gazdára lel)
● pamutszőnyegen (hiszen ez kevésbé költséges, praktikus, barátságos, igazi passepartout)
● kortárs alkotó nevével fémjelzett printen (a hozzá illő keret is sokat számít!)
● háromdimenziós hatású hidegburkolaton (vigyázat, ez hosszabb időre szóló választás!)
● tapétán (a takarékosabb fajtából, vagy ha drágábbra voksolunk, az legyen szerelemdarab – nem kell bonbonosdobozként kibélelni az egész helyiséget, elég egy falszakasz, mondjuk az előszobai konzolasztal környékén vagy a hálóban, az ágy mögött).
Építészeti elemekkel is becsempészhetjük otthonunkba a csíkokat: egy szép, letisztult korláttal, karakteres, mértaniságával lenyűgöző lépcsővel, látszógerendákkal.

Még mindig kételyeink vannak, félünk az egyenes vonalak esetleges merevségétől? Ne feledjük: a természet is bővelkedik csíkokban, méghozzá nem akármilyenekben!
Ott vannak a rattan, a bambusz, a fűszövet felhasználásával készült produktumok textúrájában, a fa csodálatos erezetében – a most divatos bordázat kiemeli ez utóbbit.

A fauna számos képviselője is pompásabbnál pompásabb bundát hord, kevésbé szigorú csíkmintával: cseppnyi egzotikummal is megbolondítjuk a bennünket körülvevő miliőt, ha példának okáért egy nagyragadozó költözik be hozzánk – persze csak képletesen…

Képek forrása: ringandrosso.hu / tecnografica.net, leguanburkolat.hu, wedgwood.com, queenhometextil.com / alhambrafabrics.com, kare-design.com/hu / kare.ch, iddesign.hu, iittala.com
Vissza